Magnety
Průmyslové magnety od společnosti KIPP
Společnost KIPP vám nabízí širokou paletu nejrůznějších průmyslových magnetů. Rozlišujeme mnoho různých druhů magnetů, ať už tyčové magnety, kruhové magnety, přídržné magnety nebo surové magnety. Podle provedení jsou obzvláště odolné vůči teplu, mají vysokou adhezní sílu nebo jsou extra silné permanentní magnety. Pokud jste v naší nabídce nenašli správné magnety, kontaktujte nás za účelem individuálního speciálního řešení. Zvolte vhodné řešení pro aplikaci!
V závislosti na druhu magnetu se rozlišuje mezi nestíněnými a stíněnými systémy. U nestíněných systémů je magnetické jádro vystaveno ze všech stran a není obklopeno žádnou nemagnetickou vrstvou. To má za následek, že magnet může svou megnatickou silou působit na všechny strany. Stíněné systémy naopak uzavírají magnetické jádro vrstvou nemagnetického materiálu. Tímto způsobem může být magnetická síla směrována konkrétním směrem.
Vlastnosti průmyslových magnetů od společnosti KIPP
Průmyslové magnety jsou k dostání v různých velikostech a provedeních. Skládají se z různých materiálů a mají vlastnosti, které jsou typické pro příslušný materiál. Díky širokému portfoliu různých permanentních magnetů nabízí KIPP produkty s různou teplotní stabilitou, přídržnou silou a odolností proti korozi.
Varianty materiálů u magnetů
Protože každý materiál vykazuje určité vlastnosti, doporučujeme zvolit příslušný magnet podle oblasti aplikace a použití.
Neodymové magnety (NdFeB)
Neodym-železo-borové magnety (NdFeB), nebo zkráceně neodymové magnety, jsou v současné době nejsilnější permanentní magnety dostupné na trhu. Kromě své vysoké magnetické síly se vyznačují vysokou přídržnou silou. Nevýhodou neodymových magnetů je jejich nízká odolnost proti korozi a nízká teplotní stabilita. Z tohoto důvodu jsou neodymové magnety vhodné především pro aplikace s nízkými teplotami.
Samarium-kobaltové magnety (SmCo)
Samarium-kobaltové magnety (SmCo) jsou tvořeny slitinou samaria a kobaltu. Mají po neodymových magnetech nejvyšší magnetickou sílu. Přídržná síla je třikrát až pětkrát vyšší než u magnetů AlNiCo nebo magnetů z tvrdého feritu. Vzhledem k vysoké odolnosti proti korozi není nutná žádná zvláštní povrchová úprava. Nízká mechanická pevnost však znamená, že samarium-kobaltové magnety se lehce rozlomí, a proto nejsou vhodné pro aplikace s vysokými mechanickými silami.
Magnety z hliníku, niklu a kobaltu (AlNiCo)
Magnety vyrobené ze slitiny hliníku, niklu a kobaltu (AlNiCo) se vyznačují vysokou teplotní stabilitou a s tím související tepelnou odolností až do 450 °C. Kromě toho mají vysokou mechanickou pevnost, díky které jsou vhodné pro aplikace s vysokými mechanickými silami. Je však třeba brát v úvahu, že přídržné síly magnetů AlNiCo jsou poměrně slabší.
Magnety z tvrdého feritu
Magnety z tvrdého feritu se skládají z oxidu železa a uhličitanu barnatého resp. uhličitanu strontnatého. To zaručuje nadprůměrnou odolnost proti korozi a vysokou teplotní stabilitu. To znamená, že mohou být vystaveny teplotám až do 200 °C. Protože magnetická síla a mechanická pevnost jsou poměrně nízké, je třeba to zohlednit při výběru oblasti použití.
Magnety: druhy a tvary
Surové magnety
U surových magnetů se jedná vždy o nestíněný systém. Všechny povrchy permanentního magnetu mají magnetickou sílu. Díky tomu lze surové magnety libovolně podle potřeby integrovat do magnetických systémů nebo do individuálních aplikací, jako jsou kryty atd. Surové magnety se používají mimo jiné v obráběcích strojích a strojírenství, v leteckém a kosmickém průmyslu a v automobilovém průmyslu. Společnost KIPP má v sortimentu různé druhy a provedení surových magnetů. Z neodymu jsou k dispozici kotoučové magnety s otvorem, kotoučové magnety bez otvoru a ploché hranaté blokové magnety. Magnety jsou pozinkované a montují se zalisováním nebo vlepením. Modely s otvorem lze navíc přišroubovat. Surové magnety z neodymu lze používat až do teplot 80 °C. Surové magnety jsou v nabídce také z AlNiCo. V sortimentu naleznete kruhové tyčové magnety s neošetřeným povrchem, knoflíkové magnety a magnety ve tvaru U, každý s červeným lakováním. Vyznačují se vysokým teplotním rozsahem maximálně do 450 °C. Vzhledem k dobré korozní odolnosti nevyžaduje jejich povrch žádnou povrchovou úpravu a instalují se lisováním nebo vlepením.
Kulaté magnety, tyčové magnety
Tyčové magnety jsou magnety, jejichž jádro je zhotoveno z materiálu pro permanentní magnety. Za účelem magnetického stínění je toto odděleno od pouzdra nemagnetickým materiálem a je tak vytvořen stíněný systém. Tyčové magnety od společnosti KIPP se používají mimo jiné ve strojírenství a v kovozpracujícím průmyslu i v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu.
Tyčové samarium-kobaltové magnety mají mosazné pouzdro a jsou v nabídce bez vnitřního závitu nebo k přišroubování s vnitřním závitem. Jsou navrženy jako sendvičový magnetický systém. Jedná se o dva jednotlivé permanentní magnety s oddělující vrstvou. Aby se zabránilo ztrátě adhezní síly v důsledku magnetického zkratu, nesmí být kulaté magnety se samarium-kobaltovým jádrem zalisovány přímo do železa. Protože nedochází k demagnetizaci, jsou tyčové magnety SmCo vhodné především pro přímé použití v bodových svářečkách. Společnost KIPP má v sortimentu tyčové magnety s neodymovým jádrem jako kulaté magnety s opracovanou adhezivní plochou a standardizované provedení bez opracované adhezivní plochy. Opracovaná adhezivní plocha umožňuje individuální přizpůsobení kulatých tyčových magentů vašim potřebám. Oba modely mají mosazné pouzdro a jsou rovněž konstruovány jako sendvičový magnetický systém. Ani permanentní magnety s pevným neodymovým jádrem se nikdy nesmí lisovat přímo do železa.
Tím se zabrání magnetickému zkratu a s ním spojené ztrátě přídržné síly.
Pro použití, které vyžadují určitou toleranci zalícování, jsou k dispozici tyčové magnety s magnetickým jádrem z AlNiCo a s ocelovým pouzdrem. Lze je používat při teplotách až 450 °C. Instalace se provádí vlisováním, lepením nebo smršťováním.
Kulaté magnety, ploché
Aby se docílilo stíněného systému, je magnetické jádro zalisované nebo zalité v pouzdře. Mezi magnetem a pouzdrem je umístěna nemagnetická oddělovací vrstva. Ploché magnety od společnosti KIPP se používají mimo jiné ve strojírenství, automobilovém průmyslu a kovoobráběcím průmyslu.
Magnetická samarium-kobaltová jádra plochých magnetů mají tu výhodu, že mají třikrát až pětkrát vyšší adhezní sílu ve srovnání s jádry vyrobenými z tvrdého feritu nebo AlNiCo. Společnost KIPP nabízí samarium-kobaltové ploché magnety jako magnety se zapuštěným otvorem a pouzdrem z pozinkované oceli nebo jako magnety s válcovým otvorem a pouzdrem z nerezové oceli. Oba modely lze používat při vysokých teplotách.
Lze je montovat lepením, šroubováním nebo lisováním.
Ploché neodymové magnety jsou k dispozici v různých provedeních. Ať už s háčkem, vnitřním závitem, zapuštěným otvorem, závitovým čepem nebo plochým magnet se závitovým pouzdrem. Díky materiálu permanentních magnetů z neodymu je přídržná síla o 10-20 % vyšší než u magnetů SmCo.
Magnety s ochranným pryžovým pláštěm
Pro ochranu choulostivých povrchů, má společnost KIPP v sortimentu magnety s pryžovým pláštěm. Ochranný pryžový plášť je vyroben z TPE nebo syntetického kaučuku. Použití nalezne mimo jiné ve strojírenství a elektrotechnice.
Společnost KIPP prodává pogumované neodymové magnety ze skupiny plochých magnetů. K dispozici jsou kulaté magnety s otvorem, vnitřním závitem, závitovým pouzdrem a závitovým čepem. V plochém hranatém provedení jsou k dispozici magnety s vnitřním závitem a ochranným pryžovým pláštěm. V nabídce jsou rovněž tyčové magnety s pogumovanou adhezivní plochou. Díky závitovému čepu je tento magnet modelem ke šroubování a má pouzdro z nerezové oceli. K dovybavení stávajících plochých magnetů lze ochranné gumové krytky pořídit také dodatečně.
Přídržné magnety
Kruhové přídržné magnety od společnosti KIPP jsou tvořeny magnetickým tvrdým feritovým jádrem, které je obaleno plastovým pláštěm
z ABS. Přídržné magnety jsou díky své struktuře obzvláště vhodné pro použití u tenkých plechů, jako jsou flipcharty, bílé tabule nebo nástěnky.